سیدالشهدا
إن لقتل الحسین حرارة فی قلوب المۆمنین لا تبرد أبدا
درباره وبلاگ


این وبلاگ، جهت آشنایی بیشتر با زندگانی و سیره امام حسین (ع) و یاران ایشان، در ایام نزدیک به ماه سوگواری حضرت ایجاد شده است و استفاده از مطالب آن، با فرستادن یک صلوات، مجاز است.

نويسنده
آمار وبلاگ
  • کل بازديد : 108049
  • تعداد کل نظرات : 98
  • تعداد کل پست ها : 327
  • آخرين بروز رساني :
    جمعه 24 آذر 1396 
نوای وبلاگ

    Flash Required

    Flash is required to view this media. Download Here.

اینکه بخواهیم بگوییم دقیقاً چه مقدار از مطالب کتاب لهوف درست و صحیح است، کاری بس مشکل و نیازمند بررسی همه گزارشات تاریخی مربوط به حادثه عاشورا و مقایسه آن با مطالب کتاب لهوف است که کاری بس وقت گیر و زمانبر می باشد که اینجا مجال آن نیست.

اما آنچه قابل عرض است این است که:

اولاً:

لهوف یکی از مشهورترین و معتبرترین مقاتل می باشد. كتاب «لهوف» ابن طاوس اختصار و اشتهار را با هم جمع كرده و در نزد علمای برجسته شیعه جایگاه مهمی برای خودش باز كرده است به طوری كه شهید محراب آیت الله سید محمد علی قاضی تبریزی می فرماید:

«كتاب لهوف سید ابن طاوس - رحمة الله علیه -، نقلیاتش بسیار مورد اعتماد است و در میان كتب مقاتل كتاب مقتلی به اندازه اعتبار و اعتماد به آن نمی رسد و در اطمینان بر آن كتاب در ردیف اول كتب معتبره مقاتل قرار گرفته است».

ثانیاً:

در مورد هچ کتابی جز قرآن کریم نمی توانیم بطور کلی و صددرصد حکم به درست بودن تمام مطالب آن کتاب کنیم.لهوف هم از این قاعده مستثنی نمی باشد و برخی از مطالبش قابل نقد و بررسی می باشد.


منبع:

تحقیقی درباره اربعین، ص ۸، چاپ تبریز.

 
 
 
Online User