سیدالشهدا
إن لقتل الحسین حرارة فی قلوب المۆمنین لا تبرد أبدا
درباره وبلاگ


این وبلاگ، جهت آشنایی بیشتر با زندگانی و سیره امام حسین (ع) و یاران ایشان، در ایام نزدیک به ماه سوگواری حضرت ایجاد شده است و استفاده از مطالب آن، با فرستادن یک صلوات، مجاز است.

نويسنده
آمار وبلاگ
  • کل بازديد : 108028
  • تعداد کل نظرات : 98
  • تعداد کل پست ها : 327
  • آخرين بروز رساني :
    جمعه 24 آذر 1396 
نوای وبلاگ

    Flash Required

    Flash is required to view this media. Download Here.

نقل شده که هنگامی که در شب عاشورا امام حسین(ع)، اصحاب و یارانش را گرد آورد و ضمن سخنانی، بیعت خود را از آنها برداشت و از آنان خواست تا شب را محمل خود قرار داده و جان خود را نجات دهند، هر یک از اصحاب و یاران آن حضرت(ع) به پا خاستند و ضمن پافشاری بر بیعت خود سخنانی را بیان داشتند.

پس از پایان سخنان یاران، امام(ع) فرمود: یکی از آداب دوست داشتنی سبک زندگی حسینی، همین یاد کردن از عطش حضرت حسین سیدالشهدا، هنگام نوشیدن آب گواراست...شماری از افرادی که در رویداد کربلا حضور داشته و از نزدیک حادثه را دیده بودند، به گزارش آن پرداخته‏‌اند. افزون بر «امام سجاد(علیه السلام)» و «اهل بیت امام حسین(علیه السلام)» و «امامان معصوم علیهم السلام»(1) دو گروه دیگر به نقل وقایع کربلا پرداختند.جمله «یا اهلَ العالَم قُتِلَ الحسین(ع) بکربلاء عطشانا» از چه کسی است؟ و در کدام منبع حدیثی آمده است؟

چنین جمله‌ای در منابع روایی کهن و حتی مجامع روایی ثانویه‌ای چون «بحار الأنوار» وجود ندارد، ولی در کتاب «إلزام الناصب فی إثبات الحجة الغائب (عج)» ‏نوشته علی حایری یزدی (متوفای 1323 هـ.ق‏)، جملاتی را از کتابی با نام «الموائد» نقل می‌کند که به امام مهدی(عج) نسبت داده شده است؛ در بخشی از آن، جمله‌ای مشابه جمله مورد پرسش آمده است:


عثمان بن علی بن ابی طالب (ع) یکی از شهدای کربلاست. وی برادر عباس، مادرش ام البنین و پدرش امیرالمؤ منین است. از آن حضرت نقل شده که نام او را به یاد برادرم عثمان بن مظعون، « عثمان » نامیدم . وی به تیر خولی بن یزید، در روز عاشورا مجروح شد و بر زمین افتاد و یکی دیگر از سپاه ابن سعد او را کشت. هنگام شهادت 21 سال داشت. نامش در زیارت ناحیه مقدسه آمده است.

 


تنقیح المقال، مامقانی، ج 2، ص 247،

بحارالانوار، ج 45، ص 38. 

عبدالله بن عفیف ازدی (اَزدی) از بزرگان شیعه و از زهاد و نیکان باوفای خاندان پیامبر (ص) و اصحاب امیرالمومنین علی علیه السلام بود. او اولین شهید در اولین مقاومت انقلابی بر ضد سلطه بنی امیه بعد از حادثه کربلاست. از قبیله «بنی ازد» بود و در کوفه زندگی می کرد...یک شنبه 7 دی 1393 

سکینه در خاندانی بزرگ که خداوند مقامشان را رفعت بخشیده بود، رشد نمود. تمسّک به راه مستقیم الهی و تبعیّت از احکام حیات بخش قرآن، او را به کمال انسانیّت رسانید و سبب شد هم طراز عقیله بنی هاشم، زینب کبری علیها السلام از پیام آوران کربلا گردد؛ به طوری که دشمنان به شخصیّت با صلابتش معترفند و دوستداران اهل بیت علیهم السلام به وجودش مفتخر...


( کل صفحات : 47 )    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   


 
 
 
Online User